Japonia

25 rocznica śmierci Akio Mority – legendarnego współzałożyciela Sony

Akio Morita

Rok 1979, Akio Morita (1921-1999), słynny współzałożyciel koncernu Sony prezentuje pierwszy model walkmana. Kilka ciekawostek z życia jedynego Japończyka, który znalazł się (w grupie „konstruktorów i tytanów”) wraz z dwójką Polaków (Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą) na liście 100 najważniejszych ludzi XX stulecia tygodnika „Time”. Urodził się jako pierwszy syn w rodzinie od piętnastu pokoleń zajmującej się produkcją tradycyjnego japońskiego wina, był więc przygotowywany na naturalnego spadkobiercę rodzinnej wytwórni sake.

Junmai Daiginjo sake z wytwórni Morita. Co

Rodzina Moritów była na tyle majętna, że w niezamożnej w owym czasie Japonii (lata 30. XX w.) mogła sobie pozwolić na własny kort tenisowy, kilka samochodów marki Ford i Buick oraz szofera i liczną służbę domową. Ojciec Akio, Kyuzaemon XIV, przygarnął również pod dach kilka biednych dzieci z rodzinnej wioski Moritów. Wywodząca się z rodziny samurajów matka, miłośniczka głosu słynnego „króla tenorów”, włoskiego śpiewaka Enrico Caruso, zawsze nosiła na sobie kimono, podczas gdy ojciec ubierał się zgodnie z nową, zachodnią modą.

Akio Morita w ramionach ojca, Kyuzaemona XIV, 1922 r.

W imionach każdego z trójki synów małżeństwa Moritów (Akio, Kazuaki i Masaaki) znajduje się sylaba „aki” (昭) – znak kanji znaczący tyle co „oświecony” lub „niezwykły”. Nie przez przypadek ten sam znak znajduje się w nazwie okresu historycznego przypadającego na panowanie cesarza Hirohito (1926-1989) – „Showa-jidai”, czyli „Era Oświeconego Pokoju.”

Akio Morita

Nazwisko Morita można przetłumaczyć jako „bogate pole ryżowe”. Po przejęciu od ojca wytwórni sake, Akio zgodnie z rodzinną tradycją zmieniłby imię na Kyuzaemon i nazywał się Kyuzaemon Morita XV. Pierwszy Kyuzaemon podjął się produkcji sake w roku 1665 w małej wiosce Kosugaya w prefekturze Aichi.
Już od 10 roku życia Akio towarzyszył ojcu, Kyuzaemonowi XIV podczas zebrań zarządu, aby w ten sposób zapoznać się z przyszłymi obowiązkami. Każdej zimy w rodzinnej wytwórni odbywała się degustacja sake i młody Morita był zobowiązany brać w nich udział. „Pomimo tego, a być może właśnie z tego powodu, nigdy nie zasmakowałem w alkoholu”, napisał później w swojej autobiografii „Made in Japan”.

Akio Morita i Masaru Ibuka, drugi z założycieli Sony, 1961 r.

Ojciec zachęcał również syna do otwartego wyrażania swojego zdania, co do dziś nie leży w zwyczaju Japończyków. Uważał, że w ten sposób lepiej poradzi sobie z rolą właściciela firmy. Tradycji musiało stać się zadość i pomimo rezygnacji z prowadzenia firmy (po studiach w Osace w r. 1944 przeprowadził się do Tokio) Akio Morita został Kyuzaemonem XV, choć wyłącznie honorowo, gdyż imienia nigdy oficjalnie nie zmienił, a pod jego nieobecność firmą zarządzał młodszy brat Kazuaki Morita. Akio często podpisywał się inicjałami AKM (Akio Kyuzaemon Morita) i samochodem z taką też rejestracją, oczywiście z liczbą 15, poruszał po amerykańskich drogach. Przed kilkoma tygodniami minęła 25 rocznica śmierci współzałożyciela Sony.

Dalekowschodnie Refleksje znajdziesz również na Patronite, YouTube oraz X (d. Twitterze)

Tablica rejestracyjna z amerykańskiego samochodu Mority

Dodaj komentarz