Japonia · Korea Południowa · Polska

Związek jeleniogórskiej architektury z siedzibą japońskiego rządu kolonialnego w Korei

Jelenia Góra. Sąd Rejonowy przy ul. Bankowej 18.

Co łączy gmach Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z najbardziej znienawidzonym przez Koreańczyków budynkiem w historii ich kraju? Projekty obu budynków powstały w Japonii, a Ich twórcą był niemiecki architekt Georg De Lalande. Dla Koreańczyków ten zbudowany w Seulu w roku 1926 potężny gmach rządu kolonialnego był symbolem japońskiego imperializmu, efektownie pozbyli się go więc ostatecznie w roku 1996, tym bardziej, że nieprzypadkowo Japończycy postawili go w miejscu, który umożliwił im całkowite przysłonięcie innego, bliskiego sercu Koreańczyków symbolu niepodległości i władzy monarszej w Korei.

Gmach Generalnego Gubernatorstwa w Seulu. Za nim widoczne są dachy budynków kompleksu pałacowego Gyengbokgung.
W roku 1996 gmach GG przestał istnieć.

Po raz pierwszy Japończycy zniszczyli zbudowany w roku 1395 Pałac Gyengbokgung pod koniec XVI wieku, a jego odbudowa zajęła Koreańczykom aż 273 lata. Panująca Koreą Joseon królewska rodzina Yi niespecjalnie spieszyła się z rekonstrukcją siedziby, gdyż w zniszczonym wojną z Japonią kraju państwowa kasa świeciła pustkami, a rządzący do dyspozycji mieli wygodne komnaty w kilku innych rezydencjach. Kiedy w końcu w drugiej połowie XIX wieku książę Daewongun zapragnął przywrócić do życia dawny kompleks pałacowy, postanowił, że będzie aż 20 razy większy od spalonego oryginału. Kiedy więc 45 lat później Japończycy powrócili na Półwysep Koreański zaraz zaczęli obmyślać, jak pozbyć się tego molocha. Część postanowili zdemolować, a resztę przysłonić jeszcze większym molochem. O pomoc zwrócili się do biura Architekt G. de Lalande. 

Pałac Gyengbokgung

Georg De Lalande urodził się w roku 1872 w niemieckim Hirschberg, czyli w należącej dziś do Polski Jeleniej Górze. W roku 1901 wyjechał z rodzinnego miasta do Chin, a dwa lata później przejął w Jokohamie biuro architektoniczne po wracającym do ojczyzny niemieckim architekcie Ludwigu Seelu. Wcześniej, po ukończeniu studiów w Berlinie, projektował budynki m.in. w Jeleniej Górze i Wrocławiu. Jeśli ktoś z państwa mieszka lub wybiera się do Jeleniej Góry może zapoznać się z twórczością de Lalande. Do dziś stoi tam kilka budynków zaprojektowanych przez Niemca. Dla Koreańczyków gmach Generalnej Guberni był symbolem opresji i kajdan, które udało jednak im się zrzucić. Mniej szczęścia miał de Lalande. Podczas podróży służbowej w r. 1914 do okupowanej przez Japonię Korei nabawił się zapalenia płuc i zmarł po powrocie do Tokio. Jeleniogórski architekt postawił kilkanaście budynków w Japonii, z których do dziś zachował się zaledwie jeden, w mieście Kobe. Większość pozostałych legła w gruzach. Kilka zniszczyło potężne trzęsienie ziemi w roku 1923, a kilka pozostałych skapitulowało w konfrontacji z amerykańskimi bombami pod koniec 2 wojny światowej. 

Dalekowschodnie Refleksje znajdziesz również na Patronite, YouTube oraz X (d. Twitterze)

Jelenia Góra, willa przy ul. Krasickiego 4
Jelenia Góra, willa przy ul. Krasickiego 4
Jelenia Góra, ul. Długa 13
Jelenia Góra, ul. Wyszyńskiego 58

Dodaj komentarz