Azja

Czy ciała Azjatów faktycznie nie wydzielają przykrych zapachów?

„Dlaczego ciała Koreańczykó, Chińczyków i Japończyków nie wydzielają zapachów?”

Oczywiście, że wydzielają, ale zapachy te nie zawsze są wystarczająco silne dla ludzkiego zmysłu węchu.

Kilka słów o tym, dlaczego Azjaci narzekają czasami na nieprzyjemny dla nich zapach ciał Europejczyków i osób pochodzenia afrykańskiego oraz dlaczego skóra Azjatów wydaje się często bezzapachowa.
Każdy skrawek naszego ciała pokryty jest mikroorganizmami, a rozwojowi wielu z nich sprzyja wilgotne środowisko, dlatego też upodobały one sobie np. nasze pachy, gdzie na każdym centymetrze kwadratowym skóry żyją miliony bakterii. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych – ekrynowe i apokrynowe – które różnią się od siebie lokalizacją, funkcjonowaniem oraz składem chemicznym produkowanej wydzieliny. Te drugie zwane są również zapachowymi, możemy się więc domyśleć, że znajdują się pod naszymi pachami. To właśnie ich wydzielina odpowiada za nieprzyjemny zapach potu, który powstaje w momencie jej kontaktu z bakteriami zasiedlającymi powierzchnię ludzkiej skóry.

Bakterie te żywią się białkami i tłuszczami zawartymi w apokrynowym pocie i przekształcają bezwonne związki w nowe, które mogą pachnieć nieprzyjemnie.
Zapach ciała ma więc silne podłoże genetyczne, a badania wskazują, że gen o nazwie ABCC11 jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach skóry, a konkretnie kontroluje on funkcję gruczołów apokrynowych.

Niefunkcjonalny allel ABCC11 dominuje wśród mieszkańców Azji Wschodniej (80–95% Azjatów, w tym ponad 99% Koreańczyków) co jest związane z redukcją zapachu ciała, ale jest rzadszy w populacjach europejskich i afrykańskich. Wynika to prawdopodobnie z adaptacji do chłodniejszego klimatu starożytnych przodków Azjatów zamieszkujących rejony Azji Północno-Wschodniej. W jaki sposób sprawdzić, do której grupy należymy? Gen ten definiuje również rodzaj woskowiny usznej, stąd Azjaci posiadają w większości suchą, podczas gdy większość Europejczyków mokrą.
Niektórzy utrzymują, że skóra Azjatów zupełnie nie wydziela zapachów, co nie jest oczywiście zgodne z prawdą (każdy pies nam to poświadczy :), gdyż na intensywność zapachu skóry ciała oprócz genów ma wpływ kilka innych czynników, w tym dieta, niedobory niektórych składników odżywczych, wiek, higiena, stan zdrowia oraz przyjmowane leki.

Dlaczego Japończycy uważają, że mieszkańcy Zachodu brzydko pachną.

Nieprzyjemny zapach ciała często zdradza Koreańczyków nadużywających alkoholu, ale także wielu z tych, którzy spożywają spore ilości kimchi, o czym mogłem przekonać się wielokrotnie.
Azjaci nieświadomi tej mutacji genetycznej w swojej populacji często oskarżają Europejczyków o brak higieny lub niewłaściwą dietę. Inna rzecz, to przyczyna, dla której ludzki mózg interpretuje te konkretne zapachy jako nieprzyjemne i może mieć to związek z wtrącaniem się w cały proces bakterii, które postrzegane są przez odpowiednie ośrodki w naszych mózgach jako potencjalne zagrożenie.

Dalekowschodnie Refleksje znajdziesz również na Patronite, YouTube oraz X (d. Twitterze)

„Nadwrażliwość na nieprzyjemny zapach ciała związany z ksenofobią.”

Dodaj komentarz